single.php

Antykoncepcja wczoraj i dziś

Antykoncepcja

 to problem, z którym przede wszystkim kobiety borykają się od zarania dziejów.Od zawsze próbowano regulować swoją płodność, a sposoby były zadziwiające np. w Indiach Buddyści stosowali metodę vajroli-mudra, polegającą na świadomym zaciskaniu jajowodów – służyły temu ćwiczenia jogi. W Europie kobiety nosiły amulety wykonane z kości czarnego kota koniecznie lewej. W Średniowieczu zalecano kobietom połknąć żywe osy, a mężczyznom proponowano wywar ze zmielonych jąder muła. Później środek ciężkości przeniósł się na zioła, robiono z nich przeróżne nalewki. Metody te stosowano również w Ameryce Południowej i można by rzec, iż tam narodziła się 

antykoncepcja hormonalna

. Indianie pili napary z ziół zawierających substancje o działaniu hormonalnym.

Znowu w Egipcie czy Rzymie stosowano mechaniczne środki zapobiegania ciąży i tu repertuar był szeroki począwszy od mieszanki miodu i daktyli roztartych z cierniami akacji, którą to wsadzano do pochwy na włóknach bawełny, aż po korki z przeróżnych korzeni czy globulki z odchodów krokodyla lub tampony z wodorostów.

W Japonii w Chinach stosowano krążki z papirusu, w Niemczech krążki z wosku pszczelego. Dla mężczyzn, jak i do dziś – skromniej – prezerwatywa z jelit zwierzęcych, czy z rybich pęcherzy, Indianie zaś robili ją sobie ze skóry węża.

Wraz z rozwojem cywilizacji, a co za tym idzie i nauki, kiedy odkryto mechanizm cyklu kobiecego i działanie hormonów, nastąpił przełom. Zaczęły się badania nad tabletką hormonalną.

W latach 40 XIX wieku wynaleziono gumę wulkanizowaną – podjęto produkcję skutecznej prezerwatywy, kolejnym krokiem była guma lateksowa, dzięki niej 

prezerwatywa

 stała się o wiele cieńsza.

Do dziś trwają i trwać będą badania nad ulepszaniem środków antykoncepcyjnych. Więc możemy i powinniśmy być wymagającymi co do antykoncepcji. Idealna antykoncepcja powinna być bezpieczna, skuteczna, odwracalna, prosta w użyciu, dostępna i tania. Na rynku pojawiają się coraz to nowocześniejsze formy 

zabezpieczenia przed ciążą począwszy od nowoczesnych tabletek doustnych, aż do hormonalnych wkładek domacicznych

, które dedykowane są już nie tylko kobietom które rodziły, lecz także nieródkom. Jest to antykoncepcja długoterminowa – rozwiązanie o którym nie trzeba pamiętać. Są to najskuteczniejsze odwracalne metody antykoncepcji, wyeliminowana jest możliwość pomyłki podczas stosowania.

Wkładki domaciczne hormonalne

 zawierają hormon, który jest stopniowo uwalniany do jamy macicy. Działanie antykoncepcyjne polega na zagęszczeniu śluzu szyjkowego co zapobiega wnikaniu plemników poprzez kanał szyjki macicy, zahamowanie ruchliwości i czynności plemników wewnątrz macicy i w jajowodach, zapobiega to zapłodnieniu, hamuje też proliferację błony śluzowej macicy. Wbrew obiegowej opinii domaciczne systemy hormonalne nie są środkami wczesnoporonnymi.Jeszcze jeden niewątpliwy plus systemów domacicznych to to, iż zdecydowanie ograniczają krwawienia miesięczne, a nawet u 20 – 60% kobiet występuje całkowity brak miesiączki. Dlatego też niekiedy wkładki te są stosowane w leczeniu nadmiernych krwawień miesiączkowych. Jest jeszcze aspekt ekonomiczny, bo mimo pozornie dużego jednorazowego wydatku, to po przeliczeniu – wkładkę zakłada się na 5 lat, okazuje się że jest to najbardziej opłacalny środek antykoncepcyjny.

Zapraszamy zatem na porady antykoncepcyjne

 do Centrum Medycznego Pro Creative w Krakowie, zapewniamy fachową, serdeczną i miłą atmosferę. Nasi lekarze indywidualnie dobiorą środki uwzględniając potrzeby, oczekiwania i możliwości każdej z Pań. Wezmą pod uwagę stan zdrowia, wyjaśnią mechanizm działania proponowanych preparatów, doradzą jakie badania warto zrobić stosując daną metodę zapobiegania ciąży, a jakie powinno się robić profilaktycznie, bo dbanie o zdrowie i samokontrola swojego ciała to zadanie dla każdej świadomej kobiety.

W celu umówienia się na konsultację skontaktuj się z recepcją Pro Creative.

Nasi lekarze do każdego pacjenta podchodzą indywidualnie.