single.php

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – problem, który „zamiatamy pod dywan”

Jest to objaw polegający na mino wolnym wycieku moczu podczas wysiłku. Wysiłek powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Nietrzymanie moczu pojawia się podczas kichania, kaszlu, biegania, podskoków. Z biegiem czasu nawet chodzenie może powodować jego wyciek, a w skrajnych przypadkach nawet w spoczynku można obserwować gubienie moczu. Dolegliwość ta dotyczy w szczególności kobiet i mimo, iż mówi się, że co czwarta kobieta między 18 – 48 rokiem życia cierpi na tego typu problem, a wraz z wiekiem on narasta, przypadłość ta jest wstydliwa, o której niechętnie mówi się nawet z lekarzem.
Przyczyny nietrzymania moczu u kobiet to:

  • Poród
  • Niedobory hormonalne związane z okresem przekwitania
  • Wady wrodzone
  • Przebyte operacje cewki moczowej
  • Radioterapia

Istnieje też parę czynników przyczyniających się, takich jak otyłość, palenie tytoniu, zaparcia, zakażenia dróg moczowych, choroby neurologiczne ( udar, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane ). Nietrzymanie moczu może być też objawem współwystępującym ze schorzeniami układu moczowo-płciowego, takimi jak zaburzenia statyki narządu rodnego np. wypadaniu macicy, czy z chorobami metabolicznymi np. cukrzycą. Nietrzymanie moczu może mieć też charakter sytuacyjny na przykład podczas śmiechu czy stosunku płciowego.

Warto więc zrobić krótki test, który pomoże nam sprawdzić czy mamy problem z nietrzymaniem moczu, a co za tym idzie , czy musimy poczynić kroki w kierunku leczenia, bądź dalszej diagnostyki.

Ankieta – Test
Prosimy przeczytać pytania :

  • Czy zdarza Ci się poczuć nagłą potrzebę oddania moczu i musisz biec do toalety ?
  • Czy korzystasz z toalety częściej niż 8 razy dziennie ?
  • Czy zdarza Ci się nie utrzymać moczu nim dojdziesz do toalety ?
  • Czy zdarza Ci się korzystać z toalety kilka razy w ciągu nocy ?
  • Czy popuszczasz mocz podczas kaszlu, kichania, ćwiczeń fizycznych, podnoszenia cięższych rzeczy, chodzenia ?
  • Czy podczas zakupów wybierasz sklep gdzie można skorzystać z toalety ?

Jeśli odpowiadasz na większość pytań TAK zgłoś problem swojemu lekarzowi ginekologowi, który podpowie jak rozwiązać problem, pomoże w ustaleniu przyczyn Twoich dolegliwości, jeśli zajdzie potrzeba skieruje na specjalistyczne badania.

Kobiety zgłaszają się późno do lekarza z powodu nietrzymania moczu. Wynika to z braku wiedzy i błędnych przekonań co do tej dolegliwości. Często pacjentki są przekonane, że problem nietrzymania moczu jest stanem normalnym, związanym z wiekiem, lub licząc, że jest to stan przejściowy. Dochodzi do tego wstyd, lęk przed ewentualnym zbiegiem. Jak pokazują badania wiele kobiet mających ten problem zmienia swój styl życia-unikając wyjścia, rezygnując z ulubionych czynności takich jak taniec, sport, wędrówki. Zgłaszają się do lekarza w momencie nasilenia objawów, a wiele stara się łagodzić objawy bez pomocy lekarza, niekiedy stosując niekorzystne dla zdrowia metody. Aktualnie jeszcze mówi się niewiele o tym problemie, nie poruszany jest on w mediach, które często prowadzą kampanie prozdrowotne. Lekarze też stosunkowo rzadko pytają swoje pacjentki, czy nie mają aby tego typu problemu, skupiając się na dolegliwości z jaką osoba się zgłosiła. Rodzina też nie motywuje do zasięgnięcia porady lekarza, gdyż z uwagi na wstydliwość tematu często jest nieświadoma kłopotu z jakim boryka się ktoś bliski. Aktualnie z pomocą przychodzi ginekologia estetyczna z nieinwazyjnymi zabiegami laserowymi

Nasi lekarze do każdego pacjenta podchodzą indywidualnie.